8. Sınıf Dikey Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 144

0
164

Kıymetli öğrencilerimiz 8. Sınıf Dikey yayınları Türkçe Çalışma kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sözcüklerle ilgili sorularda doğrudan ve dolaylı anlamları hatırlama hangi anlamlarda kullanıldığını belirleme ve sözcüklerin seçilme nedenlerini görme bu tip soruların doğru cevaplarını bulmak açısından önemlidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Bu sayfa genel olarak kullanılabilecek etkili ve verimli ders çalışma yolları hakkında bilgi vermektedir. Bu doküman öğrenciler tarafından okunurken ya da bir öğretmen tarafından anlatılırken bir ders konusunun işlenmesi havası oluşturulmamalıdır. Aynı zamanda anlatılan tekniklerin kısa sürede beceriye dönüşmeyeceği ve bunun için sabırlı olmaları öğrencilere belirtilmelidir.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

8. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Dikey Yayınları 6. Tema Zaman ve Mekan Sayfa 142, 143, 144, 145 İğde Çiçeği Kokan Sabahlar Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

İĞDE ÇİÇEĞİ KOKAN SABAHLAR

1. ETKİNLİK

Aşağıda anlamı verilen kelime ve kelime gruplarını bulmacada bulup işaretleyiniz.

 • Güneş doğmak üzereyken, ufukta hafifçe aydınlanan yer.
 • Her şeyi Allah’a bırakma, Allah’tan bekleme, kadere boyun eğme.
 • Uykudan sonra üzerinde sersemlik, ağırlık bulunan.
 • Birlikte hareket eden topluluk.
 • Sümsük, sünepe, pis, iğrenç.
 • Zehrin etkisini ortadan kaldırabilme özelliği olan madde, antidot.
 • Cevap:

igde-cicegi-kokan-sabahlar-bulmaca


2. ETKİNLİK

“İç geçirmek, ekmeğini kazanmak, Tanrı’nın bir kapıyı kapatıp diğerini açması” kelime gruplarını metindeki anlamından hareketle cümlede kullanınız.

 • Cevap:

3. ETKİNLİK

“Bahar, iğde kokusu, günlük işler, dünyada insanlar, ülkeler, farklı coğrafyalar, farklı zaman dilimle­rinde yaşayan insanlar vb.” kavramlarından hareketle aşağıya metnin konusunu yazınız.

 • Cevap:

“İğde Çiçeği Kokan Sabahlar” metninin konusu:


4. ETKİNLİK

Metnin bütününü dikkate alarak “Boğayı boynuzlarından tutup dizlerinin üstüne çökertme.” örtülü anlatımını bir paragrafta açıklayınız.

 • Cevap:

5. ETKİNLİK

Aşağıya, yaptığınız konuşmayı “konuyu belirleme”, “duygu ve düşünceyi ana fikir etrafında plan­lama”, “ana fikri yardımcı fikirlerle destekleme”, “duygu ve düşünceyi geniş bir bakış açısıyla ele alma”, “anlatımı örneklerle zenginleştirme”, “karşılaştırma yapma” gibi ölçütlerle değerlendirdiğiniz bir paragraf yazınız.

 • Cevap:

6. ETKİNLİK

“Zaman” kavramı ile ilgili oluşturduğunuz sözleri aşağıya yazınız.

 • Cevap:

7. ETKİNLİK

Sınıfta yaptığınız ön çalışmadan hareketle bir şiir yazınız.

 • Cevap:

8. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümleleri sıralı cümle oluşturacak şekilde birleştirerek gerekli noktalama işaretini kullanınız.

Geliyorum, gidiyorum.

Yedik, içtik, eğlendik.

Film izliyorum, kitap okuyorum.

Harika bir gün geçirdik.

Bu günlerin tadını böyle çıkarıyorum.

Seni göremiyorum.


9. ETKİNLİK

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metindeki amaç-sonuç, sebep-sonuç bildiren cümlelerin altını çizerek belirtiniz.

O gün doğum günümü kutlamak için bahçeyi hazırladık. Annem her şeyin dört dörtlük olmasını isti­yordu, çünkü tüm sevdiklerim gelecekti. Hava biraz bulutlu olduğu için endişeliydim. Neyse ki endişelerim boşa çıktı. Galiba ben mutlu olayım, diye güneş yeniden gülümsedi. Arkadaşlarımın gelmesi beni daha da mutlu etti. Bu güzel kutlamanın ardından teşekkür etmek için anneme sevgiyle sarıldım.

 • Cevap:

10. ETKİNLİK

Aşağıda verilen duyguları ifade eden birer cümle kurunuz. Her cümlenin karşısına hâkim duyguyu yansıtan yüz ifadesi çiziniz.

 • Şaşırma
 • Cümle:

*************

Pişmanlık

Cümle:

*************

Üzülme

Cümle:

*************

Sevinme

Cümle:

*************

Öfke

Cümle: